Hangi ayda, hangi bebek bezi bebeğiniz için çok önemlidir? Bunu belirlemek sanıldığı kadar da zor değil. Bu yazıyı dikkatlice okuduğunuzda bebeğinizin bezinin doğruluğu hakkında bir kuşkunuz kalmayacaktır.

Bebeklerin ilk aylardaki gelişimi çok hızlıdır. Bu gelişimin aksine, idrar yapma sıklığı tamamen ters orantılıdır. Yani bebeğiniz geliştikçe idrar yapma sıklığı düşecektir. Bunun için doğru bez numaralarını doğru zamanda kullanmak çok önemlidir. Hem bebeğinizin rahat etmesi, hem de annelerimizin zorluk çekmemesi açısından önemli bir husustur.

Örneğin; Yeni Doğan (1) bezleri, 2-5 kg'a kadar, Mini (2) bezleri 3-6 kg'a kadar ki dönemlerde kullanılır. Bezin değiştirilme süresi, bebeğin beslenme süresine de bağlı olarak ortalama 2-3 saatte birdir.

Bez değiştirme sıklığı bebeğiniz geliştikçe ve bebeğinizin idrar sıklığı düştükçe azalacaktır. Yani Maxi (4) bebek bezi boyundan itibaren bu azalmayı gözlemleyebilirsiniz.
3 no'lu bez bebeğinizin gelişimindeki dönüm noktasıdır. Bebeğiniz bu bez boyunda çok sık idrar yapmaktan aza doğru, vücut gelişimi ile birlikte geçişi hızlandığından bu dönem kritiktir.
Bebek gelişiminindeki kilo artışı ve kaç aylık olduğu sürekli göz önüne alınarak doğru bez boyunun tespiti sağlanabilir.

Sızdırmayı önleyecek en etkili yöntemlerden birisi de,bu hususlara dikkat etmektir.

Özetle;
•Bebek bezleri, bebeklerin kiloları doğrultusunda 7 gruba ayrılır,
•Her bebek bezi paketinin üzerinde o bezin kaç kilo bebek için uygun olduğu bilgisi yer alır,
•Bebek kilo aldıkça kullandığı bez bebeğe küçük gelmeye başlayacaktır,bu da bezde sıkmaya; sızdırmaya neden olabilir. Bu nedenle hemen bir üst boya geçilmelidir.

BEBEKLERİN KİLOLARINA GÖRE BEBEK BEZİ TERCİHLERİ

Bebeğin Kilosu:                  Bez Çeşidi:         
>> 3 kg'a kadar                     Prematüre / Yenidoğan  / Bez Numarası: 0   
>> 2-5 kg.                              Yenidoğan  / Bez Numarası: 1
>> 3-6 kg.                              Mini / Bez Numarası: 2
>> 4-9 kg.                              Midi / Bez Numarası: 3
>> 7-18 kg.                            Maxi / Bez Numarası: 4
>> 11-25 kg.                          junior / Bez Numarası: 5
>> 16 kg.                               Extra Large / Bez Numarası: 6