Bebek mamaları, anne sütünü yeterli alamayan bebekler için bir alternatiftir. Bebek gelişimi adına şüphesiz en önemli besin Anne sütü olmaktadır. Bebeğin annesinin sütü, zekâ gelişiminden tutunda ruhsal gelişimine kadar bir bebek için gerekli olan bütün faydalı vitamin ve mineralleri sağlar. Bu öylesine büyük bir mucizedir ki hiçbir koşulda taklit edilemez ve hiçbir şekilde tam anlamıyla bunu karşılayabilecek bir mama yapılamaz.

Ancak annenin sütünün yetersiz geldiği durumlarda hazır bebek mamalarına ihtiyaç duyulmaktadır.

Bebek Mamalarının Zararları Nelerdir?

Anne sütüne yakın olarak piyasa da üretilen bebek mamaları en nihayetinde bir fabrikasyon ürünüdür ve doğal anne sütü yerine geçmemektedir. Bazı markaların ürünleri içerisinde ağır metal ve benzeri maddeler bulunabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, güvenilen ve tavsiye edilen, iyi bir marka bebek mamasının satın alınmasıdır. Bunun haricinde bebeğinizi iyi bir bebek maması ile besleyebilirsiniz. Güvenmediğiniz, kuşku duyduğunuz ve iyi araştırmadığınız hiçbir mamayı evinize sokmamalısınız.

Bebek Mamaları Zararlımı?

Avrupa’da yapılan bir araştırmaya göre ünlü 9 markanın içeriğinde ağır metallere, kurşun ve arsenik maddelerine rastlanmıştır. Kuşkusuz bu bebeklerimiz için çok vahim bir durum. Bu yüzden sıkça bebek mamaları zararlı mı konusu açılmaktadır. Uzun süreli kullanımında bu maddeler bebeğinizin vücudunda birikmeye başlar ve ilerleyen dönemlerde de bu maddelerin zararları ortaya çıkabilir.

Bebek mamalarında ayrıca bazı markalar, şeker ve tatlandırıcı kullanabilmektedir. Henüz birkaç aylık bir bebeği böylesine tatlı mamalarla beslediğiniz takdirde bebeğin ek gıdaya ve gelişmesi için gerekli olan ıspanak, pazı, et, balık gibi ihtiyacı olan birçok temel besin kaynağını almayı reddedebilir.

Burada doğru bebek mamaları markasını ve ürününü seçtiğinizden emin olmanız çok önemli. Çünkü bebeğiniz ve sizin sağlığınız her şeyden daha önemli. Doğru bebek mamasını nasıl tercih edeceğinizi öğrenmek için mutlaka aşağıdaki yazımızı da okuyunuz.

Bebek mamaları markaları için ürünümüzü inceleyebilirsiniz.  https://www.markafarma.com/bebek-mamalari

Bir sonraki yazımızı okumak için: Doğru Bebek Maması Tercihinin Önemi